Len můžeme nazvat historicky nejstarším oděvním materiálem. Lněná látka má charakteristickou povrchovou texturu, je chladivá na omak, dobře odvádí teplo a dobře snáší namočení. Díky tomu je lněná látka používána zejména pro letní oblečení. Na druhé straně se lněná látka snadno mačká a její výroba je náročná a poměrně drahá.
Právě kvůli mačkavosti ji lidé moc nenosí, přitom ale právě to „zmačkání“ dodá lněnému oblečení tu pravou „eleganci“.
Jaké jsou výhody lněného oblečení?
– len je přirozeně antibakteriální
– chrání proti UV záření
– vhodná pro alergiky (resistentní vůči plísním, pylům a prachu) nevytváří statickou elektřinu
– nepřitahuje a nepohlcuje prach, proto se nemusí prát tak často jako bavlna
– dobře odvádí vlhkost i teplo (v zimě Vás ale zahřeje)
– lněná tkanina je porézní, prodyšná, v létě chladivá a v zimě hřeje – dámská pyžama, pánská pyžama, dětská pyžama, župany, župánky.
Lněné a směsové tkaniny se používají na letní svrchní ošacení a i dokonce na letní obuv, na dekorace, malířské plátno a vazbu knih. Tradiční prostěradla, ubrusy a utěrky z lněných tkanin jsou stále častěji nahrazovány levnějšími výrobky z bavlny (ta svou levnější cenou bohužel nahrazuje len velmi často), a umělých vláken. Menší část přízí se používá k výrobě obuvnických šicích nití.
Lněné výrobky můžete prát v klasické pračce, mají ale sklon se srážet, proto je perte při nízkých teplotách – ideálně na 40 stupňů, ale u každého výrobce se může teplota lišit, někde to může být jen 30 stupňů, někteří výrobci doporučují jen ruční praní, proto se vždy raději podívejte na štítek. Žehlit ho samozřejmě můžete, u lnu je to, dá se říci nutností, nikdy se Vám úplně „nevyvěsí“, ale je dobré ho před žehlením nakropit, půjde Vám to lépe.
Módní lněné oblečení je na trhu běžně dostupné, jen je o něco dražší, než bavlněné, pokud ale chcete do horkých letních dnů chladivé šaty nebo kalhoty, vyplatí se do takového oblečení trochu investovat, kdo nějaký ten kousek doma má, nedá na něj dopustit.