Plavání s miminky v posledních letech zažívají stále boom a přibývá také hlasů, jestli vůbec tato aktivita splňuje svůj účel a není to jen hloupé plácání v chladné vodě. Pojďme se tedy na to, jak vlastně s plaváním u dětí začít, podívat podrobněji. Jak je asi zřejmé, do bazénů se dostanete již s malým miminkem. Vše má ale své meze a v šestinedělí to raději nezkoušejte. Obecně se doporučuje období kolem 1.roku života. V tento čas tedy můžete s miminkem poprvé vyrazit na bazén a připojit se ke skupince maminek, které s dětmi tak úplně plavání netrénují, protože dělají ještě něco důležitějšího – staví miminku pro tuto aktivitu pevný základ a vytváří s ním dobrý vztah k vodě.
A to je skutečně to nejdůležitější, co můžete v takto nízkém věku podniknout. Možná tedy plavání s malými batolaty vypadá spíše jako bezvýznamná zábava, ale i ta je pro život dítěte velmi důležitá. A zrovna tato činnost s sebou nese výhodu právě v tom, že si dítě vytvoří k vodě vynikající vztah a stane se pravidelným obyvatelem vašeho zahradního bazénu v letních měsících. Důležité je uvědomit si, že při této aktivitě děti vodu poznávají a zkoušejí, co od ní vlastně mohou očekávat. Rozhodně je tedy v bazénu nenechávejte bez dozoru a pohybujte se v jejich blízkosti, kdyby se dělo něco, co by je mohlo ohrozit.
Dobré je nejprve prozkoumat mělké hlubiny brouzdaliště a až poté se přesunout do hlubších vod běžných bazénů. Váš osobní vztah a nadšení z vody je pro samotné miminko také významným ukazatelem, zda zde chce trávit chvíle zábavy se svou maminkou. Začínejte pozvolna, chovejte se klidně a nechtějte po malém tvorečkovi aby hned začal s plaváním kraula. Pokud si nevíte rady, bude lepší se zapojit do skupinek, které tuto aktivitu pro maminky ve vašem městě organizují. Rozhodně se ale nebojte začít. Pozitivní vztah k vodě se totiž jen tak nevytrácí.