Filtrace, bazénová chemie, schůdky, plachty, skimmery, teploměry, ohřev vody, testery, to vše je součástí příslušenství k zahradním bazénům, aby plnily svůj účel bezezbytku. Nemáte je přece jen na okrasu, nebo jako jezírko s rákosem a lekníny, kde se prohání žáby.
Bazénový vysavač
Součástí příslušenství vodních nádrží jsou i vysavače. Někomu u vás to může připadat jako naprostá zbytečnost, vždyť máme k dispozici výkonnou filtraci a spolu s ní dbáme na kvalitu vody chemickými přípravky. Bazén přece není koberec, aby se zanášel prachem a množili se v něm roztoči.
Roztoči se v něm množit nebudou, ale na stěnách nádrže ulpívají nečistoty i u výkonných filtrací. Mohou se v nich vyskytovat vodní řasy a po jejich likvidaci algicidními přípravky budou usedat ke dnu. Právě řasy jsou jednou z příčin mléčného zákalu, vytváří totiž velmi jemné částečky, které se nezachytí v pískové náplni filtru, a je třeba je pak nechat sloučit do větších celků pomocí vločkovače.
Automatické, poloautomatické, ruční
Některé z těch větších částí se zachytí ve filtrační patroně, ale část jich klesne ke dnu a odtud je pak snadno odsajete vodním vysavačem. Na dně nádrže se ovšem usazují i další drobné mechanické nečistoty, které filtrace nezachytí, a bez vysavače je prakticky nemožné se jich zbavit.
Vysavače mohou mít buď svůj vlastní filtrační okruh, anebo se připojují pomocí hadic. Hadice k bazénovému vysavači mají standardní rozměry a dodávají se v různých délkách. Většinou se jedná o polyetylen odolný vůči UV záření.
Pohyb zařízení po dně zajišťují speciální plastové lopatky anebo pryžové pásy s podobným principem pohonu, jako u obrněných transportérů. Plně automatické přístroje s vlastní filtrací kopírují tvar členitého dna a pracují naprosto bezobslužně, poloautomatické nebo ruční vysavače se zapojují do filtračního okruhu bazénové filtrace.