Kde se vzaly?
Jejich historie sahá až do 18. století, avšak popularitu jim vdechl až vévoda z Wellingtonu, jistý Arthur Wellesley v 19. století, ten je nechal vyrábět z telecí kůže, guma se k jejich výrobě začala používat až ve 2. pol. 19. století. Správně se tak název holínky používá pro kožené boty. Gumáky pro nám známou obuv, která je převážně z neprodyšného PVC či gumy, aby neprošla k našim nohám jediná kapka vody.
Ti věkově starší je znají z dětství či z pracovního procesu na poli. A však napříč desetiletím se z nich stal poslední módní výstřelek! Nudné barvy vystřídaly vzory a cena u některých obchodníků vystoupala až do tisíců. Třeba taková módní značka Hunter má každý podzim své stálice. Zkuste je i vy!
Vyrazit v nich můžete za deštivého dne do města i na festival. Vše je trendy. Unosíte je k džínům, sportovnímu oblečení a dokonce i k minisukni.
K dostání jsou v nízkém (kotníkovém) i vysokém provedení.
A jak vybrat ty správné?
První otázka, kterou byste si měli položit, je důvod, proč je kupujete. Slouží Vám jako chvilková módní záležitost, či je zamýšlíte nosit i na delší chození? Pak byste si měli připlatit za kvalitu a zvolit takové, které mají silnější a pevnější podrážku, tvarovanou klenbu pro delší chůzi a často i stahování na tkanici pro lepší fixaci nohy.
Předpoklad u gumáků je, že je budete nosit za deště do chladnějšího počasí. A však materiál rychle prochladne a nedej bože i promrzne, proto si vyberte boty ideálně o půl čísla až číslo větší, do kterých si můžete dát teplou ponožku, nebo speciální zateplenou vložku, kterou seženete z vlny, fleecu či neoprenu. Výhodou vyjímatelné stélky je také to, že ji můžete nechat vyvětrat mimo. Noha se přeci jen v tomto typu neprodyšné obuvi ráda potí. Stejně jako jiné boty i gumáky jsou různě tvarované, proto může chvílí trvat, než seženete ty pravé, které vám dobře sednou.
Dále si dobře všímejte vzorku podrážky. Do města vám určitě bude stačit hladší vzorek, ale do přírody zvolte raději opět ty s větším a mohutnějším vzorem. Stejně tak váha holínky a schopnost podrážky se při kroku ohnout. To vše by při dlouhé chůzi mohlo vaše nohy unavovat a zatěžovat. Myslete i na to.
Je třeba o ně nějak pečovat?
Budete se divit, ale i o gumáky bychom se měli starat. Stačí po procházce boty nechat oschnout, oklepat bláto a otřít hadříkem. Čas od času je potom lehce potřete olivovým olejem. Zachová lesk a pružnost materiálu.
Tak tedy gumákům znovu zdar a vyčleňte jim čestné místo v botníku!