Ekonomika

Ekonomika a finanční krize

Pojem ekonomika slýcháme každý den. Často bývá zmiňován v negativním slova smyslu, kdy se mluví například o jejím poklesu či zpomalení. Jedná se o označení pro hospodaření státu jako celku, celého světa či například v rámci Evropské unie.
finanční trh.jpg

Její celosvětový stav v minulosti výrazně ovlivnilo hned několik finančních krizí. Uvrhli země na několik let do finančních problému a měli na svědomí ukončení činnosti tisícovek firem, v nejhorších případech i lidské životy. Důvod vzniku tohoto úpadku bývá různý, v dnešní době proto existuje řada institucí, které mají na starosti sledování finančního trhu a měly by být schopny předpovědět události podobného rázu.

Jedním z nejznámějších propadů na světové úrovni byl krach na newyorské burze. Ten nastal ke konci roku 1929. Náhlý propad akcií způsobil kolaps hospodářství a došlo k rozpadu tržních systémů v různých zemích po celém světě. Někteří historikové tvrdí, že přispěl k začátku druhé světové války. Pokles ekonomiky jen dopomohl již zbídačenému Německu k přiklonění k radikálnějšímu myšlení. Tento propad na burze odstartoval Velkou hospodářskou krizi. Stejně tak došlo k posílení pozice komunistů a fašistů, kteří obviňovali kapitalistický systém.

Z novější historie je to pak například ta asijská z roku 1997, která naštěstí nezasáhla tak výrazně Evropu. Dále světový propad z roku 2008, který někteří z nás mají stále živě v paměti. Tato krize byla vyvolána nestabilním stavem na hypotečním trhu ve Spojených státech amerických. Nepříznivým faktorem v této době byla také vysoká cena ropy, která řetězově vedla až ke zvýšení ceny většiny produktu pro konečné zákazníky.
požární schodiště.jpg

Přední čeští odborníci opět předpovídají vznik finanční deprese. Po prudkém stoupání, jak nás historie naučila, musí zákonitě následovat pád. Světová ekonomika, stejně tak jako ta tuzemská, v posledních letech zaznamenává rapidní nárůst, a tak jen můžeme očekávat náhlou změnu v opačný vývoj.