Vigna zlatá, je teplomilná jednoletá rostlina, která se ponejvíce pěstuje v Indii a Číně. Poslední dobou se ale začíná úspěšně pěstovat po celé Evropě, včetně České republiky. Jejími plody jsoufazole mungo, o velikosti půl centimetru a mohou mít červenou, či zelenou barvu. Mají velmi jemnou chuť, která připomíná zelený hrášek. Pro lidské zdraví jsou mungo fazole prospěšné hlavně pro svůj obsah cenných minerálních látek jako je hořčík, vápník, či železo. Obsahují také celou řadu vitamínů, betakaroten a vlákninu, díky níž mají příznivý vliv na trávení, zejména na prostředí tlustého střeva. Její konzumace se nemusí obávat ani diabetici, nebo lidé s celiakií.
Abychom si mohli dopřát tuhle zdravou bombu, nemusíme zrovna hledat vegetariánskou restauraci.
Stačí zajít do nejbližšího obchodu se zdravou výživou, nebo dobře zásobeného supermarketu a zakoupit nejlépe neloupané fazole. Jedině takové jsou totiž zárukou kvalitních klíčků. A proč právě naklíčené fazole? V klíčcích je totiž největší koncentrace výše zmiňovaných cenných látek. Proto se doporučuje konzumace fazolí nejlépe v syrovém stavu. Právě v této podobě se s nimi poslední dobou setkáváme i při prezentaci pokrmů v gastronomických zařízeních, kdy je jimi podtrhován konečný vzhled jídel
Jak tedy boby naklíčit?
Neloupanou luštěninu propláchneme vodou a necháme tři dny na vlhkém ubrousku například v uzavřené dóze. Je třeba je alespoň dvakrát denně propláchnout a měnit občas ubrousek, protože mají sklon k plesnivění. Po zhruba třech dnech by měly klíčky mít délku asi dva centimetry, jsou připraveny po propláchnutí ke konzumaci. Delší klíčky už neobsahují tolik živin. Použít je můžeme do salátů, zeleninových polévek, nebo jako ozdobu pomazánek. Nespotřebované klíčky, nebo naklíčené fazole můžeme uchovat ještě další tři dny v chladu, až do úplné spotřeby.