Orchidej od svého pěstitele požaduje velmi málo, potřebuje minimální péči, ale však dostatečné podmínky pro její život a krásné květy. Mít doma orchidej je pastva pro oči, protože je tolika druhů a barev Orchidejí. Jestli se rozhodnete Orchideje pěstovat, pak se jich nebudete moci nabažit!
Jak pěstovat krásné a zdravé Orchideje?
Orchideje potřebují své místo v bytě, které bude světlé, protože světlo milují. Postačí jim stát na parapetu okna, nejlépe na jižní straně. Substrát potřebují speciální. Je to rašelina speciálně uzpůsobená pro orchideje. Přesazujte je tehdy, až když je potřeba většího květináče. Tyto květiny potřebují teplo. V zimě se uspokojí alespoň s 20°C. Pěstujte ji v květináči speciálně pro orchideje, obal poté pořizujte také na Orchideje, jelikož má vyvýšené dno a tím chrání rostlinu před přelitím. Orchidej nemá ráda stání ve vodě. Mýtem je to, že rostliny mají rády velkou vlhkost v prostředí, kde žijí. To není až taková pravda, rostliny přežijí úplně krásně i v suchém prostředí. A se zálivkou orchidejí opatrně. Pokud je velké vedro, zalévejte květinu ob den, ale jen trochou vody, aby byl substrát vlhký. Jinak v běžných dnech postačí zalít 1 krát týdně, vodu, která zbyde v obalu, vylijte. Hnojení orchidejí pro dodání všech potřebných látek ke zdraví a krásným květům se provádí speciálním hnojivem na orchideje. Aplikujeme jej na substrát zálivkou nebo postřikem na list. K zalévání hnojivem si připravíme zálivku takto: 15 mililitrů hnojiva určenému k hnojení orchidejí a 3l vody. V období vegetace hnojíme (březen až říjen) 1x týdně. V zimním období hnojení jednou za měsíc postačí. K postřiku listu smícháme 15 mililitrů hnojiva a 4 litry vody.
Zajímavosti o Orchidejích
· Orchideje jsou paraziti. Mladé rostliny potřebují k přežití houbu, na které můžou parazitovat (brát si z ní živiny, atd.)
· V České republice se pěstuje více než 40 druhů Orchidejí.
· Dříve lidé věřili, že Orchideje působí jako přírodní afrodiziakum, drtili se jejich hlívy a používali se do nápojů.